Havalandırma Kanalları Şebekesine Ait Hava Damperleri

Havalandırma Kanalları Şebekesine Ait Hava Damperleri

İklim bölgelerine veya iklimlendirilecek olan hacimlere püskürtülen hava debileri motorlu hava damperleri aracılığı ile ayarlanır. Bu damperler denek olarak seçilen bir hacim içine yerleştirilen bir bölge ya da ortam termostatı tarafından denetim altında tutulur.

Hava damperleri elektrik motorları veya pnömatik motorlar tarafından devitebilmekte, paralel veya karşıt düzenli kanatlardan oluşturulabilmekte ya da pnömatik körüklü kanatlar kullanılması durumunda bu elemanların şişirilmesi için basınçlı havadan yararlanılabilmektedir. Rijid metal kanatlı hava damperlerinin gürültülü olmak ve kapalıya yakın konumlarda ıslık çıkarmak gibi sakıncaları vardır.

Öte yandan bu tip damperler tam kapama konumunda bile hava debisinin tüm olarak kesilmesini sağlayamaz. Oysa pnömatik körüklü esnek hava damperleri uygun koşullarda çalışır. Çalışma sırasında gürültü yayınımı olmadığı gibi damperden geçen hava debisi miktarının duyarlı bir şekilde ayarlanabilmesi de olanaklıdır. Rijid metal kanatlı hava damperleri ancak düşük hızlarda kullanılabildiği halde pnömatik körüklü esnek hava damperlerinin 10 m/s ile 15 m/s gibi hayli yüksek bir hız aralığında kullanılabilmesi imkanı vardır.