Havalandırma ile ilgili Sorunlar

Havalandırma ile ilgili SorunlarHavalandırma ile ilgili hemen hemen her işletmelerde çeşitli sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar bazen içinden çıkılmaz durumlarda olabiliyor.

Başlıca sebepleri şunlardır;

a-Yapılmayan bakımlardan kaynaklanan sorunlar,

b-Düzensiz yapılan bakımlardan kaynaklanan sorunlar,

c-Yanlış tercih edilen havalandırma fanlarından kaynaklanan sorunlar,

d-Uygun kapasitede olmayan fanlardan kaynaklanan sorunlar,

e-Uygun ölçülerde imal edilmeyen havalandırma kanallarından kaynaklanan sorunlar,

f-Uygun ölçülerde tercih edilmeyen menfezlerden kaynaklanan sorunlar,

g-Elektrik tertibatından kaynaklanan sorunlar,

h-Değiştirilmeyen filitrelerden kaynaklanan sorunlar.

Yukarıda bahsini yaptığımız sorunlara baştan müdehale edilmez ise bir süre sonra havalandırma sisteminiz kullanılamaz hale gelebilmektedir. Bu nedenle bu sorunları bir an önce tespit ettirip, müdahale ettirmeniz gereklidir. Bu müdehaleyi yapacak olan sorumlu yada firma kesinlikle konuya hakim olmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz sorunları ele alalım;

a-Yapılmayan bakımlardan kaynaklanan sorunlar, genellikle firmalar havalandırma sistemlerini yaptırdıkdan sonra bir daha havalandırma arıza verene kadar bakım yaptırmamaktadır. Bu nedenle her ürünün bir kullanım süresinin olduğu düşünürsek ve bu ürünün sürekli işleyen metallerden olduğunu hatırlarsak, bakımı yapılmadığı takdirde kullanım sürelerinden önce arıza verirler. Hatta bu arızalar bazen o kadar büyük olur ki tamiratını yapmanın maliyeti yenisi ile değiştirmek ile aynı olur. Yapmamız gereken havalandırma sistemini işletmenize monte ettirdikten sonra mutlaka bakımını yaptırmamız birinci önceliğimiz olmalı.

b-Düzensiz yapılan bakımlardan kaynaklanan sorunlar, havalandırma sisteminin bakımın uygulayıcı firmanın belirlediği zaman aralıkları ile yapılması veya yaptırılması çok önemlidir. Havalandırma pervanesinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmekte ve siz bu pervaneyi uygulayıcı firmanın belirlediği zaman aralıklarında temizlemezseniz pervaneden olabilecek balans sıkıntısı tüm havalandırma sisteminin çalışmasında arızalara sebep olabilir. Bu nedenle mutlak suretle pervane gibi sürekli temizlik ve bakımı olması gereken ürünlerin bakımını yapmamız ikinci önceliğimiz olmalıdır.

c-Yanlış tercih edilen havalandırma fanlarından kaynaklanan sorunlar, konusuna hakim olmayan bazı firmalar işletmenin üretim ve kullanım amacına uygun olmayan havalandırma fanlarını tercih ettiği takdirde havalandırma sistemi kesinlikle istenilen randımanda çalışmaz ve sürekli arızalar meydana getirir. Bu sorunun önüne geçebilmek için gıda, kimya, ağır sanayi, hafif sanayi vb. işletmelerin herbirinin kendisine has üretilen fanlardan tercih edilmesi gerekmektedir. Üçüncü önceliğimizin bu olması gerekmektedir.

d-Uygun kapasitede olmayan fanlardan kaynaklanan sorunlar, bu sorun havalandırma sisteminin uygulanacağı firmalardan çalışan insanları birebir etkilemektedir. Örnek vermek gerekir ise, bir işletme düşünün bu işletme çok sıcak bir alanda ve bu alanda çalışan insanlar havalandırma sistemini içerideki sıcak havayı işletmenin dışına atıp içerideki solunulan havanın sıcaklık derecesini düşürmek için yaptırmaktadır. Fakat içeride tercih edilen fanın m3 cinsinden kapasitesinin düşük tutulması havalandırma sisteminin işletmenizde hiçbir verim  alamamasına neden olmaktadır. Dördüncü önceliğimiz bu olmalıdır.

e-Uygun ölçülerde imal edilmeyen havalandırma kanallarından kaynaklanan sorunlar, havalandırma kanallarının ölçü ve ebatları havalandırma fanlarının kapasitelerine göre seçilmektedir. Bir işletmenin ihtiyacı olan hava miktarına uygun fan kapasitesi belirliyorsunuz fakat belirlediğiniz fanın kapasitesini içerisinde barındıracak havalandırma kanalı yapmıyorsunuz,bahsini yaptığımız bu sorun yüzünden havalandırma yetersiz kalır ve havalandırma kanalının bağlı olduğu havalandırma fanı sürekli arıza verir. Beşinci önceliğimizde budur.

f-Uygun ölçülerde tercih edilmeyen menfezlerden kaynaklanan sorunlar, menfezler eğer uygun ölçülerde belirlenmez ise havalandırma fanınız ve havalandırma kanallarınız ne kadar yeterli olursa olsun en son işlem menfezler olduğu için menfezlerin ebatları küçük yada gereğinden büyük olmasından dolayı istenilen havayı işletmeden dışarı atamaz yada dışarıdan içeriye aktaramaz. Altıncı önceliğimizin bu olması gerekir.

g-Elektrik tertibatından kaynaklanan sorunlar, havalandırma fanları bildiğiniz üzere elektrik motorlarının pervaneye direkt yada kayış kasnak bağlantısı ile dönmekte ve işletmenin hava silkilasyonunu, hava kanalı ve menfezler aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Elektrik motorunun kapasitesine göre belirlenecek kablo kalınlığı ve elektrik panosu mutlaka motora uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde düşük voltajdan yada ısınmadan kaynaklanan arızalardan dolayı elektrik motorunuz yanabilir ve yenisi ile değiştirmeniz gerekebilir. Yedinci önceliğimiz bu şekilde olursa elektrik ile ilgili bir sorun yaşamazsınız.

h-Değiştirilmeyen filitrelerden kaynaklanan sorunlar, bazı havalandırma fanlarında filitre uygulaması yapılır. İçeriden dışarıya atılan havayı filtre edebilmek için yada tam tersi dışarıdan alınan havayı içeriye verirken filitre edebilmek için bir uygulama yapılır. Fakat bu filitreler düzenli olarak belirli periyotlarda temizlenir. Temizlenme nedeni, hem daha temiz bir hava soluyabilmek hemde içinden geçecek havayı dengeleyebilmektir. Temizlenmez ise hem sağlığımız ile ilgili sorunlar yaşayabilir hemde havalandırma fanının çekeceği havayı engellediğimiz için motorun zorlanmasına sebep olabiliriz. Bu sorun uzun süre bu şekilde devam eder ise havalandırma fanınızın elektrik motoru yanabilir ve birdaha kullanılmaz hale gelebilir. Sekizinci ve son önceliğimizde budur.

Yukarıda belirttiğimiz sorunlar ile karşılaşmamak için mutlaka işletmenizin havalandırma sistemine gereken önem ve hassasiyeti gösteriniz. 

Unutmayın sağlıklı bir hava soluyabilmek bütün insanların hakkıdır.