Havalandırma Bakımı

Havalandırma Bakımı

Havalandırmaların sürekli, düzenli ve belirli periyodlarla bakımlarının yetkili kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Büyük kuruluşlarda bu konu ile ilgili eğitim almış bireylerin, küçük kurumlarda ise bu konuda yetkili firmaların işletmelerin havalandırma kullanım alışkanlıklarına göre değişen sürelerde bakımlarının yapılması esastır.

Yapılmayan bakımlardan kaynaklanan arızalar yıllardır işletmelerimiz için ciddi manada külfiyet oluşturmaktadır. Bu nedenle bakıma ayıracakları ufak tutarlar ile ileri dönemlerde karşılaşacakları ciddi sorunların önüne geçmiş olurlar. Son yıllarda en ufak elektrik voltaj farklılıkları sebebiyle ciddi sorunlar yaşanmaktadır.Halbuki bu sorunları havalandırma için kullanılan elektrik panosuna faz koruyu aparat takılarak çözülebilmektedir. Maliyet açısından küçük bir tutardır ama panoya konulmadığı takdirde yüksek bedelli sorunlara yol açmaktadır.

Bir diğer bakım ise havalandırma fanlarının pervanelerinin temizlenmesidir. Bu pervaneler balansları alınıp fan kabinleri içerisine monte edilmektedirler. Uzun süre temizlenmez ise pervaneler üzerinde ciddi ağırlıklara yol açabilmektedir. 900 d/d, 1.400 d/d ve daha yüksek devirde dönen pervaneler bu nedenle ağırlıkları kaldıramaz ve balans bozukluğuna hatta dahada ilerisi pervanenin kullanılamayacak seviyede hasar almasına sebep olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; havalandırma yaptırmakla işletmelerin havalandırma sorunları çözülmez. Araç gibi sürekli bakımlarının yapılması işletmelerdeki havalandırma kullanım sürelerini uzatmaktaki en önemli etkendir.