Hava Kanalları

hava kanalı 1

Yuvarlak Hava Kanalı

Havalandırma ve iklimlendirme sistemle rinde kanalların birleştirilmeleri kanal işçiliği bakımından çok önemlidir. Köşeli levha kanallar kenetlerle ya da boyuna kaynak dikişle birleştirilirler. Bağlantı yerlerinde serbest flanşlar, nokta kaynağı, takviye kelepçe ya da sürgülü kelepçeler kullanılır. Yuvarlak kanallar daha uzun mesafeler için, helis (spiral) şeklinde yapılmaktadır.Bunlar muf ya da geçirmeli bağlantı ile birleştirilirler.Bağlantı yerlerinin sızdırmazlığı, yapıştırma bantları ya da lastik conta ve diğer malzemeleri ile sağlanır.

Kare Hava Kanalı

Kare, dikdörtgen veya oval kesitli kanallarda kanal çapının tespiti için, hidrolik çap eşitliği kullanılır. d=4A/C (m) A: Kanal kesit alanı (m²) C: Çevre Uzunluğu (m) Kare kesitli kanallarda U= 4a olduğu için hidrolik çapı; d=4A/C = 4a²/4a = a²/a = a olarak bulunur. Yani; kare kesitli bir kanalda d = a’dır.

Dikdörtgen kesitli kanallarda hidrolik çap; d=4A/C = 4(a.b) = 2(a.b) / C 2(a+b) a + b eşitliği ile bulunur.

Eldeki verilere göre, dikdörtgen kesitli bir kanalda kanal çapı ve kanalın bir boyutu biliniyorsa, diğer boyutunu bulmak için; b=d.a/2a-d eşitliği kullanılır.