Dükkan Ve Mağaza Havalandırması

Dükkan Ve Mağaza Havalandırması

Dükkanlar ve mağazalar havalandırma ve klima sistemine ihtiyacın en yüksek seviyede olduğu kullanım alanlarıdır. Isıtması ve soğutması ile birlikte içerinin havalandırma sistemide oldukça önemlidir. Bu alanlarda karşılaşılabilen en büyük sorun işletmenin kış aylarında ısıtılabilmesi ve yaz aylarında ise soğutabilmesidir. Genellikle geniş ve büyük alanlar olması nedeniyle klimatize edebilmek oldukça meşakkatli ve bir o kadar da pahalı giderler oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu kadar zor şartlarda ısıtıp yada soğuttuğunuz havayı egzos ve taze hava sistemli havalandırma tesisatı ile dışarı attığınızda ortaya enteresan sonuçlar çıkıyor.

Şöyle ki; havalandırma tesisatı işletmenin havasını alıp dışarıya atan ve dışarıdan işletmeye taze hava aktaran sistemdir. Klima ise işletmenin içerisindeki havayı ısıtıp yada soğutup tekrardan içeriye veren sistemdir. Klima içerinin havasını klimatize ediyor havalandırma ise bu havayı dışarıya atıyor.

Sorun yukarıda özetlediğimiz şekilde olmasına rağmen yapılabilecek çok fazlada bir seçeneğimiz kalmıyor. Elimizdeki seçeneklerden birisi içerideki havalandırma değişim katsayısını oldukça düşük tutmaktır. Bu şekilde, bir nebze olsun işletmede havalandırma ve klima sistemleri birlikte çalışabilir.